ENGLISH
Mapa O nas Aplikacja Kontakt Artykuły
Źródło danych GIOŚPlanujesz fotowoltaikę? Operatorzy sieci mogą odmówić ci przyłączenia instalacji. Robią to coraz częściej

Fotowoltaika jest w Polsce bardzo popularna – liczba prosumentów przekroczyła już milion. Osoby, które chciałyby zainwestować dziś w panele fotowoltaiczne, muszą się jednak liczyć z ryzykiem odmowy przyłączenia instalacji do sieci. To w naszym kraju coraz częstszy problem – jak podaje fundacja ClientEarth, w latach 2015-2021 z odmową spotkało się aż 6000 projektów, a w ostatnim czasie liczba odmów gwałtownie rośnie.
2022-07-22 14:26:00

Latem fotowoltaika może pracować gorzej. Jak temu zaradzić? Sprawdź, czemu upały szkodzą panelom fotowoltaicznym

Fotowoltaika w teorii powinna produkować najwięcej energii latem, gdy na panele najintensywniej padają promienie słoneczne. Tymczasem w szczególnie upalne dni wydajność instalacji PV spada. Dzieje się tak z kilku różnych przyczyn. Podpowiadamy, jak można pomóc panelom fotowoltaicznym w wytwarzaniu prądu, gdy za oknem panuje skwar.
2022-07-22 13:06:00

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Masz nieruchomość i nie złożyłeś deklaracji do 30 czerwca? Rząd daje ci jeszcze jedną szansę

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) każdy właściciel mieszkania lub domu musiał zgłosić posiadane źródła ciepła. Termin na zgłoszenie upłynął 30 czerwca 2022 r. Na spóźnialskich czekają kary finansowe, jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii obiecuje „taryfę ulgową” dla tych, którzy złożą deklarację do CEEB do końca wakacji. Sprawdź, jak wypełnić wniosek dotyczący ogrzewania.
2022-07-22 11:30:00

Sprzedaj prąd z fotowoltaiki, a tyle zarobisz. Wreszcie podano cenę sprzedaży energii z instalacji PV. Ile zyskasz na panelach?

Prąd z fotowoltaiki nie tylko zasila domowe urządzenia. Jego nadwyżkę prosument może sprzedać do sieci. Dotyczy to każdego, kto rozlicza się w systemie net-billingu, czyli osób, które podłączyły i zgłosiły swoje panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 r. (albo złożyły deklarację o dobrowolnym przejściu na nowy system rozliczeń). Sprawdź, po jakiej cenie można sprzedawać energię.
2022-07-22 10:33:00

Nie wymieniaj ogrzewania dofinansowanego z „Czystego Powietrza”, „Mojego Ciepła”, „Stop Smogu”, bo każą ci zwrócić dotację

Środki na nowe ogrzewanie można dziś otrzymać z programów takich jak „Czyste Powietrze”, „Stop Smog” i „Moje Ciepło”. Warto jednak pamiętać, że urządzenia grzewczego dofinansowanego przez państwo nie wolno wymienić ani przerabiać przez określony czas (zwykle 3–5 lat). Za złamanie tego zakazu grozi konieczność zwrotu całej dotacji. Sprawdź, jakich dokładnie państwowych programów to dotyczy.
2022-07-22 10:26:00

W upał zagraża nam ozon. Alarmująco wysoki poziom szkodliwego gazu jest źródłem uciążliwych objawów. Kto powinien się chronić?

Naukowcy ostrzegają o alarmująco wysokim stężeniu ozonu nad Europą, które z powodu fali upałów i pożarów osiąga rekordowe liczby. Ten szkodliwy gaz jest elementem smogu i stanowi źródło uciążliwych objawów. Zjawisko nasili się w najbliższe dni, stanowi więc kolejny powód, by chronić się przed gorącem w domu. O problemie mówią eksperci z Copernicus Atmosphere Monitoring Service.
2022-07-21 13:00:00

Szukasz dofinansowania na ocieplenie domu 2022? Uzyskasz je dzięki tym programom dopłat. Jak z nich skorzystać?

Jeśli chodzi o dofinansowanie na ocieplenie domu, 2022 jest dobrym rokiem, by się o nie starać. Do dyspozycji jest wiele programów dopłat na cele takie jak termomodernizacja, wymiana pieca i wiele innych. Można skorzystać m.in. z „Czystego Powietrza”, „Mojego Prądu”, „Ciepłego Mieszkania”, „Mojego Ciepła”, „Stop Smogu”, „Mojej Wody” i „Mieszkania bez wkładu własnego” („Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego”). Sprawdź, jak składa się wniosek i jakie formalności trzeba załatwić.
2022-07-15 14:35:00

Jak pokonać smog i… koszmarne ceny paliw kopalnych? Są na to unijne i państwowe pieniądze. Gmina pomoże ci je uzyskać i mądrze wykorzystać

W czternastu gminach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska zostało do wymiany ok. 11 tysięcy bezklasowych kotłów. To ponad dwa razy mniej niż rok temu. Z doświadczeń samorządowców i ekodoradców wynika, że sukces w walce ze smogiem przychodzi wtedy, gdy gmina odpowiednio wspiera mieszkańców - i tych najuboższych, i tych bardziej zamożnych. A tak właśnie jest w większości gmin podkrakowskich.
2022-07-12 07:04:00

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Partnerzy