ENGLISH
Mapa O nas Aplikacja Kontakt Artykuły
Źródło danych GIOŚ

Smog w Polsce nie słabnie! Sprawdź aktualne statystyki i nowe normy WHO, które mają pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Połączenie zanieczyszczeń atmosferycznych i mgły zwane smogiem to problem, który co roku przyczynia się do przedwczesnej śmierci 45 tys. Polaków – nie wliczając w to zgonów spowodowanych zaostrzeniem COVID-19. Należymy do krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w Europie, a najnowsze normy WHO dotyczące zanieczyszczenia powietrza są jak na razie dla nas niedoścignione.
2021-12-07 11:26:00


PROJEKT "OD DRZEWA DO MIASTA" NADAJE KIERUNEK ZMIANIE ŚWIADOMOŚCI MIESZKAŃCÓW MIAST

Coraz mniej drzew rośnie w miastach – o 17% więcej wycinamy niż sadzimy. Jedną z przyczyn jest brak świadomości mieszkańców miast na temat korzyści, jakie czerpią z miejskiej zieleni. Właśnie zmiana świadomości, jako punkt wyjścia dla korzyści zdrowotnych i ekonomicznych, jest celem działań w rozpoczynającym się projekcie "Od drzewa do miasta". Projekt jest realizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Fundacją Veolia Polska i przy wsparciu Asplan Viak AS.
2021-12-01 23:23:00

Morze Bałtyckie jest zaśmiecone tonami plastiku! Teraz z wyłowionych tam sieci rybackich powstają rajstopy

Moda i walka ze zmianami klimatycznymi nie zawsze idą w parze. Rozmawiano o tym również podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP26. Polska marka rajstop Gabriella, z siedzibą w Łodzi, udowadnia, że moda też może być eko. Rajstopy, które miały swoją premierę na początku listopada, są produkowane z odpadów. A konkretnie z przędz sieci rybackich wyłowionych w morzach i oceanach. 10% zysku z ich sprzedaży trafia do Fundacji MARE.
2021-11-29 11:43:00

Morskie kosze na śmieci filtrują wodę i wyławiają odpady. Na pomysł wpadli australijscy surferzy. W Polsce jest już pięć takich koszy

Fundacja Mare od 2016 roku zajmuje się ochroną ekosystemów morskich, z naciskiem na ochronę Bałtyku. Działają w trzech różnych obszarach, a jednym z nich jest instalowanie specjalnych koszy, pierwotnie zaprojektowanych w Australii, które filtrują wodę i zatrzymują śmieci. I to działa. Koszy jest już pięć, a Olga Sarna, prezeska fundacji liczy, że będzie ich jeszcze więcej. Wszystko po to, aby ocalić Bałtyk.
2021-11-29 11:40:00

Smog – co to jest i jak nam szkodzi? Przyczyny zanieczyszczenia powietrza, skutki dla zdrowia i metody ochrony. Smog kwaśny i fotochemiczny

Smog to rosnący problem, który przyczynia się do zwiększonej zapadalności na schorzenia i infekcje oddechowe, w tym COVID-19, a także wysokiej śmiertelności z innych powodów. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie powietrza stanowi ważny czynnik rozwoju chorób serca, cukrzycy, demencji, nowotworów i poronień. Lista problemów, którym sprzyja, jest coraz dłuższa. Najważniejszą kwestią jest więc to, jak chronić przed smogiem swoje zdrowie.
2021-11-19 16:08:00


Liga Antysmogowa Metropolii Krakowskiej. Mieszkańcy ruszyli z wymianą kotłów, ale w części gmin trzeba wymienić jeszcze… 90 proc. kopciuchów

Jakość powietrza w gminach wokół Krakowa jest znacznie lepsza niż w poprzednim sezonie grzewczym, ale wciąż niewystarczająco dobra, byśmy mogli oddychać bez strachu o zdrowie własne i swoich bliskich – wynika z porównania tegorocznych i zeszłorocznych map zanieczyszczeń opartych na wskazaniach czujników Airly. Poprawa jest zasługą wymiany kopciuchów, która w Metropolii Krakowskiej przyspieszyła. Ale trzeba ją przyspieszyć jeszcze bardziej! Na wymianę kopciuchów zostało 13 i pół miesiąca.
2021-11-18 07:00:00

Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog? Sposoby na lepszą jakość powietrza w domu

Pomieszczenia, w których przebywamy, powinny być regularnie wietrzone. Dopływ świeżego powietrza jest bowiem bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zwrócić uwagę, że mowa jest o świeżym powietrzu, a nie pełnym szkodliwych pyłów. Kiedy dotrze do nas informacja o zwiększonym stężeniu zanieczyszczeń w atmosferze (utrzymującym się smogu), okna naszych mieszkań lepiej pozostawić zamknięte.
2021-11-17 16:41:00

ADAPTACJA I MITYGACJA W ŚWIETLE ADAPTATION GAP REPORT

Podczas konferencji klimatycznej państw COP26, ukazał się 6. raport UNEP z cyklu Adaptation Gap Report dotyczący zdolności adaptacyjnej krajów w obliczu zmian klimatu i aktualnych różnic w tym zakresie między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Raport, zatytułowany "The Gathering Storm", ostrzega, że świat nie jest gotowy na nadciągającą klimatyczną nawałnicę.
2021-11-17 09:19:00

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Partnerzy